Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Wybrzeże24.pl: Patologia w prokuraturze i sądach

Gdyński poseł PiS, Zbigniew Kozak uważa, że trójmiejski wymiar sprawiedliwości jest przesiąknięty zjawiskami patologicznymi, a jego funkcjonowanie wymaga gruntownej kontroli organów nadzorujących. Na potwierdzenie swoich słów parlamentarzysta podaje, jeden po drugim, kolejne przykłady nagannych zjawisk. Skierował też na ręce marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego, interpelację do ministra sprawiedliwości dotyczącą działań gdańskiej prokuratury i sądów w sprawach urzędników samorządowych.

W dokumencie czytamy: m. in.: „W dniu 27 lutego 2010r. na łamach lokalnego dodatku do Gazety Wyborczej ukazał się artykuł autorstwa redaktora Marka Górlikowskiego p.t. >>To jest oportunizm, a nie bezstronność prokuratury<<. Z jego lektury dowiadujemy się, iż wkrótce miną dwa miesiące od dnia, w którym Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła gdańską prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przez kierownictwo tutejszego magistratu przestępstwa na szkodę gminy sięgającego ponad 4 mln zł. Do dnia dzisiejszego Prokuratura nie wszczęła śledztwa w tej sprawie. Dokumenty przechodzą jedynie z jednego oddziału do następnego. Zajmowały się nią już Prokuratury Rejonowe Gdańsk-Śródmieście i Gdańsk-Wrzeszcz, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, a od niedawna prokuratura w Toruniu, do której przedmiotowa sprawa została przeniesiona, by nie stwarzać wątpliwości co do bezstronności gdańskich prokuratorów. Wygląda na to, iż w tej sprawie nie doczekamy się konkretnych działań organów ścigania co najprawdopodobniej pozwoli zamieszanym w nią urzędnikom uniknąć odpowiedzialności prawnej.”

Naganne relacje
To nie jedyne wątpliwości posła związane z prawidłowością i bezstronnością wymiaru sprawiedliwości.
– Naganne są prywatne relacje niektórych sędziów z osobami, co do których wiadomo, że trwa przeciwko nim postępowanie i będą postawione im zarzuty karne – mówi Kozak. – Jednym z takich sędziów jest Ryszard Milewski. On spotykał się z podejrzanym o korumpowanie prezydenta Sopotu, dilerem samochodowym Włodzimierzem Groblewskim. Dla Prokuratury Apelacyjnej to nie jest problem. Kolejna bulwersująca sprawa, to wypadek sprzed dwóch lat z udziałem pani wiceprezes Sądu Rejonowego w Sopocie. W wypadku zginął motocyklista, a gdyńska prokuratura i sąd znowu nie widzą problemu. W śledztwie dochodziło do wielu uchybień. Nie przesłuchano kluczowego świadka, kierowcy komunikacji miejskiej. Nie uwzględniono wniosku rodziny zmarłego, by obejrzeć zapis kamer monitoringu, zainstalowanych w rejonie tragedii. Pani sędzi nie uchylono na potrzeby postępowania immunitetu, a po umorzeniu sprawy ta kobieta przeniosła się do sądu w Gdyni! I tak dalej, i tak dalej. Przykłady można by mnożyć.

Nie odpuści
Poseł Kozak informuje, że około 80 procent problemów, z jakimi przychodzą do jego biura mieszkańcy Gdyni, dotyczy właśnie fatalnego funkcjonowania trójmiejskiego wymiaru sprawiedliwości.
– Dlatego postanowiłem działać i nie odpuszczę – deklaruje poseł. – Ten problem trzeba rozwiązać, badając i wyjaśniając kolejne przypadek, gdzie zachodzi uzasadnione podejrzenie, co do bezstronności sędziów i prokuratorów. Oni mają działać w interesie społeczeństwa, a nie tworzyć klikę broniącą swojego środowiska i swoich interesów.
We wspomnianej interpelacji Kozak domaga się odpowiedzi na szereg pytań. Oto najważniejsze z n ich:
– Jak w praktyce wygląda nadzór Pana Ministra jako Prokuratora Generalnego nad działaniami lokalnych prokuratur i sądów?
– Jakiego rodzaju zaniedbania lub też działania stojące w sprzeczności z prawem widzi Pan Minister w przytoczonych przeze mnie przykładach działań lokalnych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości?
– Czy zgodzi się Pan Minister z tezą, iż poziom działań w/w organów w sprawach dotyczących urzędników samorządowych jest niebezpiecznie niski i może świadczyć o powiązaniach obu tych środowisk? Jak przedmiotowa kwestia wygląda w skali kraju? W miarę możliwości bardzo proszę o przedstawienie mi odpowiednich statystyk.
Dariusz Olejniczak

Przeczytano 13 razy