Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Sejm uchwalił nowelizację Prawa energetycznego

15 lipca br. na posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo energetyczne. Zamiany pozwolą na zaliczenie energii elektrycznej sprzedawanej przez GPW do tzw. obliga giełdowego. Oprócz tego, posłowie zmienili i doprecyzowali kilka zapisów wprowadzonych wcześniejszą nowelizacją.  Poseł Zbigniew Kozak stwierdził, że „dziwne było to, że z poprawki nr 17 w niewyjaśniony sposób wyparował przecinek…co doprowadziło do monopolizacji  Towarowej Giełdy Energii. Poseł uznał, że jest to kolejne zadanie do wyjaśnienia dla pani minister Julii Pitery 🙂

Nowelizacja umożliwiła realizację tzw. obliga giełdowego przez giełdę energii prowadzoną przez GPW. Zmieniono zapis, obowiązującego od 9 sierpnia 2010 roku, art. 49a Prawa energetycznego. Nowe brzmienie przepisu powinno przyczynić się do większego zainteresowania handlem energią na GPW.

Podczas głosowania ustawy poseł Zbigniew Kozak (PiS) zauważył, że przecinek, który przyczynił się do monopolizacji handlu giełdowego energią przez Towarową Giełdę Energii zniknął rok temu w wyniku przegłosowania poprawki. Pytał rząd, jak w ciągu tego roku wzrosła wartość TGE i sugerował, że sprawę zaginięcia przecinka zbadać powinny odpowiednie służby.

W przyjętej nowelizacji doprecyzowano ponadto definicję odbiorcy końcowego, która została do Prawa energetycznego wprowadzona zaledwie rok temu. Zgodnie ze zmianą, do własnego użytku nie będzie się zaliczać energii elektrycznej zakupionej w celu jej zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.

Nowelizacja wydłużyła z 7 do 14 dni okres w jakim wnieść można zaliczkę na poczet opłaty za przyłączenie źródła do sieci elektroenergetycznej. Doprecyzowała także definicję biogazu rolniczego, eliminując z niego wprost biogaz pozyskiwany z oczyszczalni ścieków i wysypisk.

Zmieniono poza tym wykaz dokumentów, które dołącza się do wniosku o określenie warunków przyłączenia. Zmiana te wejdzie jednak w życie dopiero w połowie przyszłego roku.

Jest to 48. zmiana, obwiązującego od czternastu lat, Prawa energetycznego.

http://www.cire.pl/item,55701,1,0,0,1,0,0,sejm-uchwalil-nowelizacje-prawa-energetycznego.html#komentarz
Poniżej prezentujemy wycinek stenogramu z wypowiedzią posła Zbigniewa Kozaka z dn. 15 lipca 2011 r.

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 27. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Gospodarki o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy Prawo energetyczne (druki nr 3237, 3794, 4241 i 4241-A) trzecie czytanie.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Andrzeja Czerwińskiego.

Poseł Sprawozdawca Andrzej Czerwiński:  Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Podczas drugiego czytania zgłoszone zostały trzy poprawki. Komisja Gospodarki rekomenduje dwie pierwsze odrzucić, a trzecią przyjąć. Dziękuję bardzo.

(Oklaski)

Marszałek: Pytanie przed głosowaniem nad całością zada pan poseł Zbigniew Kozak, klub PiS. Czas – 1 minuta.

Poseł Zbigniew Kozak: Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ponad rok temu koalicja rządząca przegłosowała poprawkę nr 17 dotyczącą art. 49 Prawa energetycznego. Ten artykuł dotyczył rynku energii. Dziwne było to, że z poprawki nr 17 w niewyjaśniony sposób wyparował przecinek. Brak tego przecinka spowodował, że Towarowa Giełda Energii stała się praktycznie monopolistą na tzw. przymusowym rynku sprzedaży energii, czyli tzw. obliga. Ten błąd miał być szybko naprawiony. Minął rok. Dzisiaj 80% przymusowej sprzedaży energii z obliga odbywa się właśnie na Towarowej Giełdzie Energii. I stąd moje dwa pytania do rządu. O ile wzrosła przez ten rok wartość firmy Towarowa Giełda Energii? Drugie: Czy rząd zamierza zbadać przez odpowiednie służby sprawę wyparowania przecinka? Może pani minister Pitera by się tym zajęła? Przynajmniej mamy pewność, że analiza będzie z dokładnością do 7 zł, czyli do jednego dorsza. Dziękuję.

(Oklaski)
(Głos z sali: Zostaw to, zostaw)

Marszałek: Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Gospodarki, wraz z przyjętymi poprawkami, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

Kto jest przeciw?     Kto się wstrzymał?   

W głosowaniu wzięło udział 414 posłów. 277 było

za, 7 – przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.

całość na:           http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/2B0EAA3596F420BBC12578CE006BB5EB/$file/96_c_ksiazka.pdf

Przeczytano 608 razy