Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Nergal uniewinniony – adwokat z Tczewa zapowiada apelację

SmolinskiTczew – Kazimierz Smoliński (w środku) reprezentuje Zbigniewa Kozaka
„Nergal” – czyli Adam Darski – lider blackmetalowej grupy Behemoth, oskarżony o obrazę uczuć religijnych – został wczoraj (03.06) uniewinniony przez sąd w Gdyni. Pełnomocnikiem jednego z oskarżycieli był tczewski adwokat oraz były poseł Prawa i Sprawiedliwości – Kazimierz Smoliński, który poinformował nas, że najprawdopodobniej zostanie złożona apelacja w tej sprawie.

Sprawa ma związek z pamiętnym koncertem w gdyńskim klubie „Ucho” w 2007 roku, kiedy lider blackmetalowej kapeli podarł Biblię, używając przy tym wulgarnych słów. W 2010 roku na podstawie doniesienia Ryszarda Nowaka – przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą oraz pomorskich polityków PiSu (wszyscy obejrzeli wspomniany fragment koncertu w internecie) prokuratura wszczęła śledztwo o obrazę uczuć religijnych. Rok później Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Nergala, argumentując, że działał on „bez zamiaru bezpośredniego”. Od wyroku odwołała się prokuratura i sam Nowak. Na początku bieżącego roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uniewinniający wyrok sądu niższej instancji dla „Nergala” i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, po tym jak Sąd Najwyższy uznał, że przestępstwo obrazy uczuć popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść. Wczoraj sąd w Gdyni zdecydował się jednak ponownie uniewinnić Nergala.

- Ustne uzasadnienie wyroku było bardzo obszerne. Składamy teraz wniosek o pisemne uzasadnienie i prawdopodobnie złożymy apelację – tłumaczy nam tczewski adwokat, Kazimierz Smoliński, który był pełnomocnikiem oskarżyciela posiłkowego – Zbigniewa Kozaka – byłego posła Prawa i Sprawiedliwości.

Oprócz Kozaka i Nowaka urażeni zachowaniem muzyka podczas koncertu z 2007 roku, byli również poseł Andrzej Jaworski, posłanka Jolanta Szczypińska oraz była europarlamentarzystka – Hanna Foltyn-Kubicka.

Przeczytano 168 razy