Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Koniec Świata według wybitnego polskiego socjologa?

Jest atmosfera końca. Ów koniec (…) szybuje w pustej, słabo oznakowanej przestrzeni i czeka na coś, do czego się można przylepić – mówi Zygmunt Bauman w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. – Koniec historii wyszedł już z mody. No to koniec cywilizacji. Albo koniec społeczeństwa przemysłowego. Aż przyszedł czas na ostateczną generalizację końca, czyli koniec świata. Tak (…) to nie są żarty – dodaje wybitny polski socjolog, który tłumaczy też sukces gospodarczy Polski i zdradza, co jest największym problemem dzisiejszego świata.

Bauman, który od lat mieszka w Leeds w Wielkiej Brytanii i wykłada na tamtejszym uniwersytecie przyznaje, że „przechadza się, wałęsa i od czasu do czasu coś wychwytuje” z internetu, jednak nie ma konta na żadnym z serwisów społecznościowych. Mówi też, że chętnie korzysta za to ze sklepów internetowych.

- Ostatnio fascynuje mnie obserwowanie tempa, w jakim rośnie w przeglądarkach liczba odpowiedzi na proste hasła. Parę lat temu wyskakiwało ich kilka tysięcy – już byłem tym przerażony. Ale dzisiaj to się liczy w dziesiątkach milionów, a coraz częściej w miliardach – zauważa. Tłumaczy też, że wbrew powszechnemu przekonaniu internet „uniedostępnia i unaocznia nieosiągalność” wiedzy, bo przez nadmiar „upokarza, a w końcu zniechęca”.

Całość na :

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/z-bauman-przyszedl-czas-na-ostateczna-generalizacj,1,5098545,wiadomosc.html

Przeczytano 73 razy