Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Jak J.Ś. Dalajlama XIV postrzega demokrację?

Podczas obchodów rocznicy Powstania Narodowego w Tybecie – 10 marca 2011 r. J.Ś. Dalajlama XIV ogłosił decyzję o zrzeczeniu się władzy politycznej na rzecz demokratycznie wybranych przywódców Centralnej Administracji Tybetańskiej. 29 maja ratyfikował poprawkę do konstytucji Tybetańczyków. ..

 

Jego Świątobliwość Dalajlama ratyfikował poprawkę do konstytucji Tybetańczyków, przekazując administracyjną i polityczną władzę w ręce demokratycznie wybranych przywódców Centralnej Administracji Tybetańskiej.

Zatwierdzając poprawkę 29 maja br., Jego Świątobliwość Dalajlama całkowicie przekazuje Centralnej Administracji Tybetańskiej, a w szczególności jej demokratycznym organom przywódczym, władzę i odpowiedzialność – które dotychczas współdzielone były przez niego oraz CAT – w ramach reprezentowania i służenia ludowi Tybetu.  Preambuła do poprawki gwarantuje „ochronę ciągłości Centralnej Administracji Tybetańskiej, jako legalnego organu rządzącego i przedstawiciela ludu Tybetańskiego, który jest podmiotem suwerennym.” Uprawnienia administracyjne i polityczne, których zrzekł się Jego Świątobliwość Dalajlama, zostały przekazane trzem organom tybetańskiej władzy demokratycznej. W swoim przesłaniu do Parlamentu Tybetańskiego w marcu br. Jego Świątobliwość ogłosił, że zrzeka się swych politycznych uprawnień na rzecz wybieralnych przywódców, w celu pełnej demokratyzacji tybetańskiej polityki. 

 „Istota systemu demokratycznego tkwi, krótko mówiąc, w przejęciu odpowiedzialności politycznej przez wybieralnych przywódców, dla dobra publicznego. Aby ostatecznie zakończyć proces demokratyzacji, nadszedł czas, bym zrzekł się swojej władzy formalnej na rzecz takich przywódców” – głosił Dalajlama.
 
„Moja wola zrzeczenia się władzy politycznej nie wypływa ani z pragnienia zrzucenia z siebie odpowiedzialności, ani z powodu zniechęcenia. Przeciwnie, pragnę zrzec się władzy jedynie przez wzgląd na korzyści, które lud tybetański odniesie na dłuższą metę. Kluczową sprawą jest zapewnienie ciągłości administracji tybetańskiej na uchodźstwie oraz nieustawanie w walce, dopóki sytuacja Tybetu nie zostanie pomyślnie rozwiązana” – oświadczył w swoim przesłaniu.
 
„Należy ustanowić stabilny system rządzący, dopóki moje siły i zdrowie na to pozwalają, po to, aby administracja tybetańska na wygnaniu mogła stać się samowystarczalna, zamiast opierać się na osobie Dalajlamy. Jeśli uda nam się wprowadzić taki system na stałe, wciąż będę mógł pomagać w rozwiązywaniu problemów, jeśli zostanę o to poproszony” – powiedział przywódca duchowy.
 
„Będąc jednym z sześciu milionów Tybetańczyków, mam świadomość, że pomiędzy Dalajlamą a ludem Tybetu istnieje niezwykła więź historyczna oraz wspólna karma, zatem dopóki Tybetańczycy pokładają we mnie wiarę i zaufanie, będę pomagał sprawie Tybetu” – oświadczył Dalajlama.
źródło:  http://ratujtybet.org/content/news/764/jego_swiatobliwosc_dalajlama_ratyfikuje_poprawke_d.htm
Przeczytano 32 razy