Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Eko Dolina skontrolowana przez gdyńskich radnych

Jak podaje portal trojmiasto.pl „po licznych monitach mieszkańców Gdyni oraz Łężyc, gdyńscy urzędnicy skontrolowali Eko Dolinę, czyli nowoczesną sortownię śmieci, leżącą nieopodal Gdyni. I mają sporo zastrzeżeń…”

Przeciwnicy Eko Doliny od lat protestują przeciwko jej działalności. Ostatnio pobrali nawet próbki wody z pobliskich rowów, by udowodnić, że zakład wcale nie jest taki nowoczesny, jak twierdzi jego kierownictwo, a wręcz przeciwnie – zatruwa środowisko.

- Były okresy, gdy woń dobywająca się z zakładu wyczuwalna była w części Gdyni. Na wniosek mieszkańców oraz wskutek własnych obserwacji, radni wchodzący w skład Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Gdyni poświęcili ostatnie kilka miesięcy na uważną analizę tego tematu – mówi Zygmunt Żmuda Trzebiatowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gdyni.

Komisja przeprowadziła wizję lokalną i stwierdziła, że przyczyną intensywnych zapachów były m.in. anomalie pogodowe w postaci dużej liczby opadów oraz porywistych wiatrów, ale nie bez winy są również braki infrastrukturalne w sortowni – zbyt mała liczba studni odgazowujących, a także awarie – zepsute drzwi kompostowni czy awaria myjki ciśnieniowej.

Miało to spory wpływ na intensywny, nieprzyjemny zapach, który odczuwalny był nie tylko w samych Łężycach, ale także w północno-zachodnich dzielnicach Gdyni. Jak temu zaradzić? Eko Dolina m.in. zwiększy zatrudnienie, wykonany został również nowy zbiornik retencyjny.

Dla komisji to jednak za mało, więc zarekomendowała w raporcie:
- umieszczenie w newralgicznych punktach zakładu (np. przy wjeździe na kwaterę składową) kamer, z których obraz byłby całodobowo udostępniany on-line;
- wydawanie przez zakład regularnych komunikatów o prognozowanym ryzyku wystąpienia niekorzystnych zjawisk, związanych z funkcjonowaniem zakładu;
- upublicznienie, z zachowaniem wymogów tajemnicy handlowej, rejestru awarii, usterek i zdarzeń niepożądanych wraz z informacjami o podjętych działaniach korekcyjnych;
- powołanie rady społecznej przy Eko Dolinie z uprawnieniami opiniodawczymi i doradczymi. W skład takiej rady powinni wchodzić przedstawiciele środowisk samorządowych, naukowych oraz przedstawiciele mieszkańców.

Co na to władze Eko Doliny? Wiceprezes zarządu Izabela Wołosiak jest zdziwiona wnioskami radnych. – Zimą mieliśmy naprawdę ekstremalne warunki pogodowe, czego efekty widoczne były wiosną. Opady śniegu, huragany, duże opady deszczu – brakowało jedynie uderzenia meteorytu. Ale od tamtego czasu wprowadziliśmy plan naprawczy i taka sytuacja się nie powtórzy – przekonuje wiceprezes, dodając, że wnioski radnych są niesprawiedliwe i szkodliwe dla Eko Doliny.

Zarząd nie ma też zamiaru wprowadzać większości zaleceń radnych w życie. – Kamery są tematem otwartym, ale w zakładzie jest kilkanaście ważnych instalacji i której byśmy nie wybrali, zawsze będą głosy, że inne są bardziej istotne. Ale staramy się uruchomić relację on-line wysokiej jakości, by każdy mógł zobaczyć, co się u nas dzieje. Nie widzę sensu prognozowania pogody. Mamy przepowiadać ponadnormatywne deszcze? Mamy też publikować informacje o usterkach? Przecież raportujemy do Sołectwa Łężyc i Urzędu Gminy Wejherowa. Mamy też stale kontrolujących nas mieszkańców Sołectwa czy stowarzyszenia Eko Park. Nie mamy nic przeciwko kolejnemu stowarzyszeniu, ale powinniśmy zająć się przede wszystkim pracą, a nie spotkaniami z wszystkimi, którym wydaje się, że znają się na gospodarce odpadami i chcą obejrzeć zakład – podkreśla Izabela Wołosiak.

żródło: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Urzednicy-skontrolowali-Eko-Doline-n48285.html

Przeczytano 31 razy