Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Pomorscy posłowie PiS mówią „nie” sprzedaży Lotosu

żródło: http://wybrzeze24.p

żródło: http://wybrzeze24.p

Wczoraj w biurze posła Andrzeja Jaworskiego odbyła się konferencja prasowa pt. ” Stop sprzedaży LOTOSU Rosjanom”. W konferencji uczestniczyli: posłowie Kozak i Jaworski oraz radni Gdańska – Jaromir Falandysz i Grzegorz Strzelczyk. Stanowisko posłów w tej sprawie można przeczytać m.in. w artykule pt. „Pomorskie Prawo i Sprawiedliwość ostro się sprzeciwia prywatyzacji Grupy Lotos” autorstwa redaktora Jacka Kleina na portalu gdynia.naszemiasto.pl

Stanowisko

 

Pomorskie Prawo i Sprawiedliwość ostro się sprzeciwia prywatyzacji Grupy Lotos

2011-03-30, Aktualizacja: dzisiaj 06:35

Polska Dziennik Bałtycki Jacek Klein

- To nie prywatyzacja, ale sprzedaż strategicznej spółki dla doraźnego łatania dziury budżetowej – uważają politycy partii. Jak przekonują, działania rządu doprowadzą do tego, że Lotos zostanie przejęty przez rosyjskie koncerny, będące „narzędziem do realizacji neoimperialnych interesów Rosji”.
 
Grupa Lotos może przerobić teraz 10,5 mln ton ropy (© Grzegorz Mehring)
Aby wysłać zdjęcie musisz zgodzić się z poniższym warunkiem.

- Sprzedaż Grupy Lotos nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego – mówił we wtorek Grzegorz Strzelczyk, gdański radny PiS. – Spółka zakończyła warte miliardy złotych inwestycje. Program 10+ mógł być realizowany dlatego, że świadomie przez kilka lat państwo i obywatele rezygnowali z dywidendy. Teraz, kiedy wartość firmy znacznie wzrosła, ekipa ignorantów ekonomicznych chce się pozbyć aktywów, które mogą przynosić znaczne zyski.
 

„Bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno być jednym z najważniejszych celów każdego polityka czy urzędnika państwowego. Nie ma mowy o bezpieczeństwie energetycznym, kiedy jedna z największych polskich firm ma przejść w ręce Rosji” – głosi stanowisko pomorskiego PiS. – „Premier Tusk, informując, że nie widzi problemów w sprzedaży tak ważnej polskiej firmy w ręce Rosji, jest nie tylko politykiem nierozważnym, poddanym wyłącznie potrzebom chwili, ale zasługuje na to, aby niezwykle skrupulatnie sprawdzić, czy jego decyzje w tej sprawie nie ocierają się o zdradę stanu” – czytamy dalej.

To reakcja na słowa premiera wygłoszone w poniedziałek na terenie gdańskiej rafinerii przy okazji uroczystości zakończenia ostatniej inwestycji w ramach Programu 10+. Donald Tusk stwierdził, że w przypadku sprzedaży Lotosu nie będzie ideologicznych zakazów, by mówić kategorycznie „nie” inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Wskazane będą jednak ostrożność i powściągliwość w ocenie ofert rosyjskich firm.

- Premier zachowuje się jak ślepa kobyła z dowcipu, która pytana, czy wystartuje w Wielkiej Pardubickiej, odpowiada: tak, nie widzę przeszkód – dodał Strzelczyk.

Decyzja o ewentualnej sprzedaży Grupy Lotos ma zapaść na posiedzeniu Rady Ministrów pod koniec tego roku. Resort skarbu chce sprzedać cały posiadany pakiet 53 proc. akcji firmy. Jacy inwestorzy mogą złożyć oferty na pomorski koncern?

Czas na odpowiedź na zaproszenie do negocjacji upływa w połowie maja. Jak dowiedział się „Dziennik Bałtycki”, do tej pory memorandum prywatyzacyjne pobrało siedem rosyjskich firm oraz koncern China National Petroleum Corporation.

Minister skarbu Aleksander Grad zaznaczał w poniedziałek, że sprzedaż Lotosu odbędzie się na warunkach ustalonych w Gdańsku, w Lotosie. Przewidują one zobowiązania do realizacji programu inwestycyjnego zapisanego w strategii koncernu i do zachowania jego siedziby w Gdańsku.

- Taki zapis niczego nie gwarantuje – uważa poseł Zbigniew Kozak. – Inwestor może przenieść siedzibę gdziekolwiek i najwyżej zapłacić śmieszną karę umowną.

Jak wyliczają politycy PiS, samo miasto Gdańsk może na przejęciu Lotosu przez obcy kapitał stracić 40 mln zł wpływów z podatku CIT.

- Poprzemy każdą inicjatywę zmierzającą do zablokowania sprzedaży Grupy Lotos – zapowiedział poseł Andrzej Jaworski.

źródło: http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/840126,pomorskie-prawo-i-sprawiedliwosc-ostro-sie-sprzeciwia,id,t.html#drukuj_dol
Następne relacje można przecztytac na portalach  http://biznes.trojmiasto.pl/Prywatyzacja-czy-zdrada-stanu-n46716.html oraz
http://wybrzeze24.pl/gazeta-gdanska-temat-dnia/pis-w-sprawie-lotosu-premier-zachowuje-sie-jak-slepa-klacz
Poseł Kozak mówi, że Polityków opozycji niepokoi też możliwość przeniesienia siedziby firmy poza Gdańsk, a nawet poza teren Polski. – Wprawdzie w umowie prywatyzacyjnej ma być zapis o pozostawienie siedziby spółki w Gdańsku, jednak nie mówi się nic o zabezpieczeniach, dotyczących tego zapisu. praktyce może okazać się, że za złamanie tego zapisu inwestorowi może grozić jedynie śmiesznie niska kara finansowa.
 
Przeczytano 177 razy