Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

Obchody 52. rocznicy Powstania Tybetańskiego – ogólnopolska akcja solidarności z Tybetem

Powstanie tybetańskie 1959 r., rozpoczęło się 10 marca, kiedy w Lhasie, stolicy Tybetu (który od 1951 był pod kontrolą Komunistycznej Partii Chin) wybuchła antychińska i antykomunistyczna rewolta. Rocznice powstania są traktowane przez niepodległościowe środowiska tybetańskie jako Dzień Powstania Tybetańskiego.

 

 W marcu 2008 r. w Lhasie doszło do ponownych, największych od ponad 20 lat zamieszek antychińskich, spowodowanych organizacją przez Pekin Olimpiady. Seria wystąpień mieszkańców Tybetu przeciw władzy chińskiej zapoczątkowana została  demonstracjami w dniu 10 marca  z okazji 49. rocznicy Powstania Tybetańskiego. 14 marca liczba demonstrantów wyniosła ok. 10-20 tysięcy osób.

Z tych okzazji,  inicjatywa Trojmiasto dla Tybetu w tym roku po raz kolejny organizuje wraz z Fundacją Inna Przestrzeń ogólnopolską akcję solidarności z Tybetem. Głównym hasłem w tym roku jest obrona języka tybetańskiego – w ten sposób organizatorzy chcą pokazać solidarność z tysiącami uczniów, którzy w październiku zeszłego roku wyszli na ulice tybetańskich miast protestować w obronie języka tybetańskiego.

Program obchodów Dnia Solidarności z Tybetem w Trójmieście znajduje się na: http://trojmiastodlatybetu.4zal.net/

Jak donosi PAP w marcu br. Tybet ponownie będzie zamknięty dla zagranicznych turystów.  Biura turystyczne dostały zalecenie, by nie organizować przyjazdów w okresie rocznicy krwawo stłumionych zamieszek w 2008 roku. Zalecenie to, jak podają agenci turystyczni, przekazano im ustnie. Agencja AP pisze, że ustne polecenia są metodą często stosowaną przez chińskie władze, jeśli rząd nie zamierza bronić czy tłumaczyć się ze swoich dyrektyw.  Chiny ściśle ograniczają dostęp cudzoziemców do Tybetu; było tak przez ponad rok od czasu zamieszek i protestów, które wybuchły po rocznicowych demonstracjach w Lhasie w 2008 roku.
Demonstracje Tybetańczyków w ciągu kilku dni przerodziły się wtedy w największe od 20 lat antychińskie wystąpienia, obejmujące także zamieszkane przez Tybetańczyków obszary poza Tybetańskim Regionem Autonomicznym (TRA), ale w historycznych granicach Tybetu.  Według władz tybetańskich na wygnaniu, podczas dławienia protestów przez chińskie siły porządkowe zginęło wówczas 220 osób, a 7 tys. zostało zatrzymanych. Pekin twierdzi, że w Lhasie zginęło 22 ludzi, w większości cywilów. 

Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku wybuchło w Tybecie powstanie, które zostało krwawo stłumione przez wojsko chińskie. Duchowy przywódca Tybetańczyków dalajlama udał się wówczas na emigrację do północnych Indii. Od tego czasu jego siedziba, jak również tybetańskiego rządu na uchodźstwie znajduje się w indyjskiej Dharamśali.

Źródło: PAP

Demonstracje w Lhasie w 2008 r.

Demonstracje w Lhasie w 2008 r.

 

Lhasa 2008 r.

Lhasa 2008 r.

Protestujący mnisi w Lhasie w 2008 r.

Protestujący mnisi w Lhasie w 2008 r.

wojsko chińskie tłumiące zamieszki w 2008 r.

wojsko chińskie tłumiące zamieszki w 2008 r.

Przeczytano 117 razy