Zbigniew Kozak

Zbigniew Kozak

poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej V i VI kadencji

PAP, RZ/16:38 – Posłowie apelują o podjęcie działań ws. akcji Izraela

PAP, RZ/16:38

Posłowie apelują o podjęcie działań ws. akcji Izraela

Posłowie z polsko-palestyńskiej grupy parlamentarnej zaapelowali do społeczności międzynarodowej, w tym do rządu Donalda Tuska, o podjęcie działań „w celu skłonienia Izraela do przestrzegania prawa międzynarodowego”.

Ma to związek z dzisiejszym atakiem izraelskich okrętów wojennych na konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W operacji izraelskich komandosów zginęło ponad 10 propalestyńskich działaczy.

„Zdecydowanie potępiamy skandaliczne i niemoralne działania władz Izraela i wzywamy społeczność międzynarodową, w tym rząd polski, do podjęcia niezbędnych kroków w celu skłonienia Izraela do przestrzegania prawa międzynarodowego i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za jego poważne naruszenia” – napisali posłowie w oświadczeniu przesłanym PAP.

Wyrazili swoją solidarność z uczestnikami Flotylli Wolności. Ich zdaniem, obojętność w tej sytuacji oznaczałaby „przyzwolenie dla bezprawia i wzmocniła poczucie bezkarności agresorów”.

„Stosunek do Strefy Gazy jest probierzem naszego przywiązania do wartości demokratycznych, głos solidarności z Flotyllą Wolności będzie sprawdzianem naszej determinacji w walce o uniwersalne prawa należne wszystkim ludziom i narodom” – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem parlamentarzystów, izraelskie władze wojskowe i polityczne ponoszą pełną odpowiedzialność za strzały oddane w stronę nieuzbrojonych cywilów. „Do długiej listy przestępstw przeciw prawu międzynarodowemu, humanitarnemu i wojennemu, które obciążają władze Izraela dopisane zostało następne, szczególnie oburzające” – napisano w oświadczeniu.

Posłowie podkreślili, że przeprowadzony na wodach międzynarodowych atak na pokojowy konwój z pomocą humanitarną jest – podobnie jak blokada Strefy Gazy – jaskrawym pogwałceniem Czwartej Konwencji Genewskiej i „aktem bezprzykładnego barbarzyństwa”.

Pod oświadczeniem podpisali się Jolanta Szczypińska (PiS), Zbigniew Kozak (PiS), Piotr Cybulski (PiS), Mirosława Masłowska (PiS), Iwona Arent (PiS), Arkadiusz Litwiński (PO) oraz przewodniczący Stowarzyszenia Kulturalnego Palestyńczyków Polskich Omar Faris.

Szczypińska i Kozak – jak czytamy w oświadczeniu – zostali zaproszeni na rejs Flotylli Wolności jako członkowie parlamentarnej grupy polsko-palestyńskiej, jednak tragiczne wydarzenia ostatnich tygodni w Polsce uniemożliwiły im wzięcie udziału w tym rejsie.

Izraelskie okręty wojenne zaatakowały w poniedziałek nad ranem konwój sześciu statków z pomocą dla Strefy Gazy, gdzie rządzi radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas. W operacji izraelskich komandosów zginęło ponad 10 propalestyńskich działaczy.

Konwój z pomocą humanitarną zorganizowany został przez „Koalicję Flotylli Wolności”, na którą składają się ruch Wolna Gaza, Europejska kampania na rzecz zniesienia blokady Gazy, pozarządowa organizacja turecka Insani Yardim Vakfi, organizacja Perdana na rzecz pokoju światowego, pozarządowe organizacje z Grecji i Szwecji „Statek dla Gazy” i Międzynarodowy komitet na rzecz zniesienia blokady Gazy.

Przeczytano 3 razy